Świadectwa zła

Oczywiście, rzeczą bezdyskusyjną jest fakt, iż głównym źródłem wiedzy o przeszłości, II wojnie światowej są dokonania historyków oraz źródła historyczne. Jednak oprócz tego, bardzo ważnym świadectwem przeszłości jest literatura. Wydaje się ona także być bardziej ludzka, umiejąca lepiej przemawiać, przedstawiać suche fakty historyczne.

Takich świadectw w polskiej literaturze jest wiele. Niektóre skupiają się na szerokim obrazie społeczeństwa, inne zaś skupiają się na dramach poszczególnych jednostek. I tak, Marek Edelman opowiada o tragicznym losie Żydów w getcie, bohater opowiadań Borowskiego kreśli okrutny obraz rzeczywistości w obozie zagłady, Baczyński buduje sobie i kochance swoisty literacki azyl.

Zbigniew Herbert zwraca uwagę na postawę Polaków wobec zagłady, zaś Moczarski skupia uwagę na analizie procesu stawania się zbrodniarzem… Nałkowska, Różewicz, Fink, Blady Szwajger, Andrzejewski, Rudnicki, Stryjkowski- są to nazwiska znane mniej, lub bardziej, świadczące o przeszłości, jakże istotnej dla każdego z nas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *